کرمانی‌ها در فوتبال بانوان امنیت قهرمانی ندارند

ظهور رقبای جدی برای خاتون و شهرداری

کرمانی‌ها در فوتبال بانوان امنیت قهرمانی ندارند

دو تیم خاتون بم و شهرداری سیرجان که در سال‌های اخیر جام‌های فوتبال بانوان را به نام خود ثبت کرده‌اند، به نظر می‌رسد از این پس کاری دشوار برای تداوم این افتخار دارند.

به گزارش کرمان ساکر، فوتبال بانوان از سال 86 در کشور در رقابت‌هایی بسیار کوچک‌تر از آنچه که امروز وجود دارد، آغاز شد. در این سال تیم بال گستر مازندران اولین قهرمانی فوتبال بانوان را به نام خود ثبت کرد و سپس تیم‌های ملوان انزلی و شن سا اراک موفق به کسب این عنوان در سال‌های بعدی شدند.

اما از فصل 90-91 اقتدار کرمانی‌ها در فوتبال بانوان کلید خورد و تیم فوتبال بانوان شهرداری بم برای 4 فصل متوالی موفق شد این عنوان را به نام خود سند بزند. جالب اینکه یک تیم کرمانی دیگر یعنی شهرداری سیرجان روند قهرمانی‌های شهرداری بم را قطع کرد و در فصل 94-95 وارد لیست قهرمانان فوتبال بانوان شد تا قطبی دیگر از کرمان در فوتبال بانوان ظهور کند.

پس از 5 قهرمانی که تیم‌های کرمانی کسب کردند، جام برای یک فصل از استان کرمان خارج و به نام تیم آینده سازان میهن نجف آباد اصفهان حک شد. اما انگار جام قهرمانی در فوتبال بانوان، تعلق خاطر به استان هشت پیدا کرده بود و شهرداری بم موفق شد در 3 فصل متوالی قهرمان لیگ بانوان شود. لیگی که با حضور تیم‌های بیشتری در کشور رفته رفته گسترش پیدا کرد و طبیعتا کسب عنوان در آن دشوارتر از قبل هم شده بود.

شهرداری سیرجان با مریم جهان نجاتی بار دیگر روند قهرمانی‌های شهرداری بم را قطع کرد و در فصل 99-00 موفق به ثبت دومین قهرمانی خود در فوتبال بانوان شد و اولین تیم در کشور لقب گرفت که در دور آزمایشی لیگ قهرمانان فوتبال زنان آسیا نیز مجوز حضور پیدا کرد.

در فصل گذشته اما بار دیگر قهرمانی به بم بازگشت. در حالی که نام خاتون بم جایگزین شهرداری بم در فوتبال بانوان شده بود اما افتخارات تیمِ ساخته شده توسط مرضیه جعفری پابرجا ماند و برای هشتمین بار نیز جام در دستان دختران بمی آرام گرفت تا خاتون یا همان شهرداری سابق، تبدیل به پُرافتخارترین تیم فوتبال بانوان شود.

قهرمانی‌های متوالی برای استان کرمان در حوزه فوتبال بانوان عادی شده است. خاتون و شهرداری سیرجان اقتدار خود را در همه این سال‌ها اثبات کرده‌اند اما از جایی به بعد عادت کردن به قهرمانی و حضور در منطقه‌ای امن، چندان هم جذاب نیست. در این سال‌ها سرمایه گذاری باشگاه‌های ذوب آهن اصفهان و سپاهان اصفهان در فوتبال بانوان هم نتوانست خطر خاصی برای قهرمانی‌های دو تیم کرمانی ایجاد کند اما در فصل جدید به نظر می‌رسد تیم ملوان انزلی که یک بار موفق به کسب قهرمانی شده، به دنبال ایجاد دردسر برای جامی است که اقتدار کرمانی‌ها نیز در آن لوث شده است.

بی تردید ظهور قطب‌های جدی در فوتبال بانوان برای دو تیم کرمانی هم مفید است. آن‌ها نباید در نقطه‌ای امن قرار داشته باشند و به راحتی حریفان خود را گلباران کنند. شاید حتی اعضای این دو تیم کرمانی نیز علاقه مند به رقابت بیشتری در فوتبال بانوان باشند که با افزایش قدرت تیم‌های دیگر از کشور رقم بخورد. امروز که جدول لیگ برتر را نگاه می‌کنیم، شکاف یک امتیازی خاتون بم و ملوان در صدر جدول شاید بسیار جذاب‌تر از شکاف زیادی باشد که تیم‌های خاتون و شهرداری سیرجان در سال‌های گذشته با رقیبان خود ایجاد کرده بودند. ملوان انزلی و حتی تیم‌های دیگر به خوبی می‌دانند که خارج کردن جام از استان کرمان بسیار دشوار است اما همین که رقابت را در فوتبال بانوان بالاتر می‌برد، برای مخاطبان فوتبال اهمیت دارد.

نظرات

نظر دهید

دسته بندی

پربازدید ترین ها