مرور تصمیمات مبهم؛ مهاجری سردرگم مقابل خوشه!

ترکیبی با کمترین فشار روی حریف چغر

مرور تصمیمات مبهم؛ مهاجری سردرگم مقابل خوشه!

ساده انگارانه است که باخت مس به خوشه طلایی را روی ضربه کمیاب مدافع حریف و اتفاقات بازی دنبال کنیم؛ سرمربی مس تیمش را با ترکیبی وارد زمین کرد که دقایق زیادی حریف را آسوده گذاشت.

به گزارش کرمان ساکر، مس کرمان که در این فصلِ لیگ یک بهترین عملکرد را داشته و با فاصله خوب در صدر جدول قرار گرفته، دیشب در هفته بیست و سوم مقابل خوشه طلایی کمتر نشانی از تیم آماده و سرحال هفته‌های گذشته داشت و در نهایت با یک گل استثنایی توسط حسن مرادی فر که از زمین خودی نواخته شد، سومین باخت خانگی‌اش را دید و در مجموع پنجمین شکست فصلش را تجربه کرد تا این فرصت را برای رقیبانش در بالای جدول به وجود بیاورد که در بازی‌های خود بتوانند فاصله کنونی را کاهش دهند و برای مهاجری و تیمش تهدید ایجاد کنند.

جدا از اینکه مسی‌ها از ابتدای بازی با وجود بازی در خانه، در رقابت برای پیروزی در جنگ روانی از حریف عقب بودند و گاهی حتی هواداران اندک مس در جایگاه ویژه فریب تاکتیک‌های روانی حریف را می‌خوردند، ترکیب اولیه مس نیز برای چندمین بار در این فصل تغییراتی داشت که این تغییرات نه تنها حریف را در زمین دچار چالش نکرد، بلکه خودِ مس را با سردرگمی و کمترین فشار ممکن روی دروازه خزایی فرد روبرو ساخت که نکته مهم این بود که رضا مهاجری به عنوان نفر اول نیمکت، با تعویض‌هایش نشان داد کنترل تیمش را نیز از دست داده؛ در ادامه به مرور تصمیماتی خواهیم پرداخت که به نظر می‌رسید در شکست تلخ خانگی، تاثیرگذار بوده‌اند.

مدافعان کناری؛ انتخاب‌هایی از جنس ناآمادگی

مهاجری برای چهارمین بازی متوالی، به زوج حسین حیدری و علی تهامی برای قلب خط دفاع اعتماد کرد اما تغییر اساسی او نسبت به بازی‌های گذشته مربوط به کناره‌ها بود. جایی که محمد علی نژاد از خط هافبک به سمت راست خط دفاعی منتقل و جایگزین محمد پورمحمد شده بود و پیام ملکیان نیز بعد از 4 بازی جای امیر طاهر را در سمت چپ گرفت. پورمحمد تقریبا به مهره ثابت خط دفاعی تبدیل شده بود اما در این بازی مهم که از قبل مشخص بود حریف با هدایت وحید بیاتلو برای تخریب بازی مس به کرمان می‌آید، پورمحمد تا دقایق پایانی روی نیمکت نشست و علی نژاد بدون آمادگی ذهنی و در حالی که تاثیرگذاری خود را در بازی‌های قبل پشت مهاجمان مس و به عنوان یک وینگر به نمایش گذاشته بود، در سمت راست عملا کارایی خود را از دست داد و بارها در نفوذهای خود شکست خورد. اتفاقی که برای پیام ملکیان نیز رخ داد و در حالی که امیر طاهر در بازی‌های گذشته از آمادگی مناسبی برخوردار بود اما ملکیان با نمایشی که اگر نخواهیم ضعیف بخوانیم، در نیمه دوم جای خود را به طاهر داد و مهاجری خیلی دیر متوجه شد که نباید به ترکیب دفاعی‌اش دست می‌زد و عملا سرعت و هماهنگی را در کناره‌ها از تیمش گرفت.

ورود دیرهنگام صفیا؛ مس به قدرت حمل توپ نیاز داشت

در جریان بازی، هر زمان که بازیکنان ریز نقش و سرعتی مس اراده می‌کردند که با حرکات انفرادی خود زمینه ساز خطر روی دروازه خوشه طلایی شوند، این عملیات با موفقیت همراه بود اما مهاجری برعکس، ترکیبش را به گونه‌ای انتخاب کرد که فقط دو بازیکن قادر به انجام چنین کاری بودند. در نیمه اول پیمان میری و علیرضا ارجمندیان با حرکات انفرادی و با استفاده از قدرت حمل توپ خود، تبدیل به مهره‌هایی خطرناک علیه خوشه طلایی شده بودند اما واقعیت این است که مس نیاز بیشتری به این جنس از بازیکنان در ترکیبش داشت. دقیقا حملات مس از زمانی شکل گرفت که امیر طاهر در نیمه دوم به زمین آمد و سرعت بازی مس در سمت چپ افزایش یافت و در دقیقه 64 نیز سلمان بحرانی و محمدعلی صفیا به جای ارجمندیان و میلاد نوری در ترکیب قرار گرفتند تا مس با حضور بازیکنانی که قدرت حمل توپ بالایی دارند، به دنبال جبران گل دریافتی و غافلگیرکننده برود. تا پایان بازی به وضوح مشخص بود که ورود صفیا به زمین تا چه اندازه به سرعت بازی مس کمک می‌کند و قدرت دریبل و مانور او پشت محوطه جریمه خوشه طلایی، بارها باکس دفاعی پر تعداد حریف را به زحمت انداخت و از سوی دیگر، پیمان میری نیز با ورود صفیا، آزادی عمل بیشتری پیدا کرد و تمرکز مدافعان خوشه طلایی صرفا به مهار میری معطوف نبود. در حالی که میلاد نوری در 65 دقیقه حضورش به عنوان زوج حمید طاهری فرد در میانه زمین، تاثیر مثبتی در جریان بازی برای مسی‌ها نداشت و تصمیم مهاجری برای استفاده از یک هافبک دفاعی، به نظر بسیار دیر عوض شد.

تعویض عجیب بحرانی؛ مهاجری مستاصل و کلافه

اما عجیب ترین نکته از ترکیب بازی مس و تصمیماتی که رضا مهاجری مقابل خوشه طلایی به عنوان یک تیم چغر اتخاذ کرده بود، به ورود سلمان بحرانی به زمین در دقیقه 65 و سپس خروج او در دقیقه 88 مربوط می‌شود. بحرانی که قبل از گل خوشه طلایی به همراه صفیا آماده ورود به زمین بود، با بالا رفتن تابلوی تعویض به جای میلاد نوری وارد زمین شد. او در 23 دقیقه حضورش در زمین، تلاش کرد تا سرعت پخش و انتقال توپ را در زمین حریف افزایش دهد و پشت محوطه جریمه نیز هرگاه فرصتی برای شوتزنی به دست آورد، در جهت باز کردن دروازه حریف از آن‌ها استفاده کند که البته موفقیت چندانی در این امر نداشت. اما در دقیقه 88 زمانی که تابلوی تعویض او بالا رفت، کسی در ورزشگاه باهنر متوجه نشد که چرا مهاجری اقدام به ورودش به زمین کرده و چرا بعد از 23 دقیقه، این هافبک خود را از زمین خارج کرد! این تعویض، دقیقا نقطه‌ی پایانی گذاشت روی تصمیمات مهاجری مقابل خوشه طلایی؛ اینکه سرمربی مس با کلافگی محض، عملا هدایت تیمش را از دست داده بود و کمی آنطرف‌تر، وحید بیاتلو، شادمان از شکست روانی و سپس کیش و مات فنی. البته که تصمیمات مهاجری، در این راه به سرمربی جوان خوشه طلایی کمک کرد تا آنطور که می‌خواست، مس را در کرمان کنترل کند و با کسب سه امتیاز بسیار ارزشمند، در ادامه به صعود امیدوار باشد.

میلاد بحرینی

نظرات

نظر دهید