پایان ثبات 6 ساله؛ حالا نفس بکش آقای جواهری

وقتی شرکت گل‌گهر فرصت بیشتری نمی‌دهد

پایان ثبات 6 ساله؛ حالا نفس بکش آقای جواهری

شرکت گل‌گهر که از ماه‌های گذشته به نظر می‌رسید نسبت به عملکرد باشگاه و به خصوص تیم فوتبال راضی نیست، سرانجام پایان ماموریت را به محمد جواهری اعلام کرد.

به گزارش کرمان ساکر، بر خلاف فضای مدیریتی ورزش کشور که گاهی عمرهای بسیار کوتاهی را برای مدیران تعریف می‌کند و عملا فرصت خلق تفکرات ویژه و نو را نیز از مدیران می‌گیرد، اما باشگاه گل گهر در سال‌های اخیر به نماد ثبات در ورزش و فراهم کردن فضا برای مدیریت خود مشهور بوده است. اوج نتیجه گیری در ورزش سیرجان نیز در همین ثبات خلاصه می‌شود که تیم فوتبال گل گهر دو سال پیش با هدایت باشگاه و شخص محمد جواهری، موفق شد اتفاق فوق العاده‌ای را برای ورزش سیرجان و استان کرمان رقم بزند و به حسرت استان برای بازگشت به لیگ برتر پایان بدهد.

فضای کار برای جواهری و باشگاه گل گهر البته از یک جهت دشوار نبود و زمانی که شرکت گل گهر به دنبال افزایش برند خود این قصد را پیدا کرد تا در فوتبال به شکل حرفه‌ای و سازمان یافته فعالیت کند، طبیعی بود که ابزار و امکانات مهم و اساسی نیز برای باشگاه گل گهر فراهم شود و این باشگاه در تمام سال‌های حضور جواهری در باشگاه، هیچگاه با «نداری‌های خرد کننده» دست و پنجه نرم نکرد و وی که هم اعتماد شرکت و مقامات را پشت سر خود داشت و هم با تزریق منابع مالی، در عمل با کمبود روبرو نبود، بی تردید در بین خوش شانس‌ترین مدیران ورزشی قرار می‌گیرد.

باشگاه گل گهر همچنین به جز فوتبال، در سطح دیگری از ورزش به صورت چشمگیر فعالیت نمی‌کرد و این مسئله نیز باعث می‌شد جواهری با تمرکز بیشتری در بحث فوتبال و هیجان‌های آن حضور داشته باشد. به همین دلیل نیز مبنای تحلیل‌ها در مورد مدیریت باشگاه گل گهر به سوی نتایجی می‌رود که تیم فوتبال گل گهر در زمین چمن کسب می‌کند و طبیعتا با هر اتفاق خوب مثل صعود به لیگ برتر، باشگاه گل گهر و مدیرانش روی دست‌ها بالا می‌روند و با اتفاق بد مثل شکست سنگین مقابل پرسپولیس نیز ترکش‌های بیشتر به سوی باشگاه روانه می‌شود.

از سوی دیگر، بی تردید فشار کاری روی محمد جواهری در دو سال اخیر قابل قیاس با دوره چهار ساله مدیریت باشگاه در لیگ یک نبوده است اما جواهری بی توجه به فشارها، خواسته‌های بیشتری نیز از فوتبال پیدا کرد که در آخرین نوبت، او برای عضویت در هیات رییسه فدراسیون فوتبال ثبتنام کرد. با این حال فشار نتایج در فوتبال به خصوص بعد از شکست مقابل پرسپولیس، باعث شد جواهری از سوی شرکت بابت حضور در انتخابات منع شود و تنها به دادن رای به گزینه‌های خود بسنده کند.

در دو ماه اخیر، تغییراتی در هیات مدیره باشگاه گل گهر ایجاد شد تا اهالی فوتبال تصور کنند ترکش‌های نتایج ضعیف و در واقع عصبانیت شرکت گل گهر به همین تغییرات در ترکیب هیات مدیره ختم شده اما با گذشت مدتی که همه چیز آرام تر شده و روند نتایج گل گهر در لیگ برتر نیز مطلوب است، به یکباره شرکت گل گهر از یک تصمیم جدید رونمایی می‌کند و با انتصاب محمد اسفندیارپور به عنوان مدیرعامل جدید، به دوران 6 ساله جواهری پایان می‌دهد تا نشان دهد نارضایتی خود را از عملکرد باشگاه به فردای بعد از شکست تحقیرآمیز مقابل پرسپولیس موکول نکرده و با گذشت مدتی، تصمیم گرفته فرصت مدیریت در ورزش را به شخص دیگری بسپارد.

به همین شکل که جواهری اختیاری برای خروج از باشگاه گل گهر نداشته، مطمئنا وی مثل بسیاری از مدیرانی که در باشگاه‌های صنعتی فعالیت می‌کنند، اختیار کاملی برای برخی تصمیماتش نداشته و به عنوان مثال، در مورد انتخاب امیر قلعه نویی همواره این شایعه وجود داشته که وی یک گزینه «دستوری» بوده است و یا وینکو بگوویچ نیز سه سال با سفارش مدیران شرکت روی نیمکت نشست و این قسمت از مدیریت برای جواهری، بی تردید دشوارترین لحظات بوده که او نمی‌توانسته بر اساس نظر و فکر خود، تصمیمش را عملی کند.

فشارهای کاری روی محمد جواهری از امروز به پایان رسید و او از مدیریت یکی از متمول ترین باشگاه‌های کشور کنار رفته است. او در این 6 سال تمام تلاش خود را برای افزایش برند گل گهر در ورزش و افزایش امکانات در سیرجان انجام داد و اگر حواشی و فشارهای کاری روی او کمتر بود، شاید عملکرد باشگاه گل گهر را می‌شد مثبت‌تر ارزیابی کرد. مدیری که فرصت کافی در اختیار داشت اما اکنون می‌تواند برای مدتی نامعلوم استراحت کند و از فشار و استرس، رها باشد.

نظرات

نظر دهید