مس رفسنجان تا صعود چند امتیاز فاصله دارد؟

مسیر درست است و پایانش خوشبختی

مس رفسنجان تا صعود چند امتیاز فاصله دارد؟

مس رفسنجان توانسته با عملکرد عالی در این فصل بازی‌های لیگ یک، خود را به عنوان بخت شماره یک صعود مطرح کند و فاصله زیادی هم با این اتفاق شگفت انگیز ندارد.

به گزارش کرمان ساکر، بازی‌های لیگ یک به هفته بیست و چهارم رسیده و بیشتر از دو سوم فصل سپری شده است. هم اکنون مس رفسنجان صدرنشین لیگ یک است و با اندوخته مطمئن 46 امتیازی جدی‌ترین مدعی صعود است و با فاصله 5 امتیازی در صدر قرار گرفته؛ فاصله‌ای که هفته‌هاست توسط این تیم حفظ شده و تغییرات کوچکی در آن رخ می‌دهد.

مس در حالی 46 امتیاز کسب کرده که سوال بسیاری از هواداران فوتبال به خصوص رفسنجانی‌ها این است که تیم محمد ربیعی به چه میزان دیگر باید امتیاز جمع کند تا جشن صعود بگیرد. هرچند پیشبینی در خصوص پایان فصل کاری غیرممکن است و همین مسی که فعلا مقتدرانه به صدر تکیه زده، در صورت غفلت به بدترین شکل ممکن تنبیه می‌شود اما نگاهی به وضعیت نهایی جدول لیگ یک در فصل‌های گذشته تا حدودی فاصله باقی مانده تا صعود را به مس نشان می‌دهد. مس فعلا 46 امتیاز کسب کرده و با میانگین 2 امتیاز از هر بازی روی خط صحیح صعود حرکت می‌کند. شاید بهتر باشد به جمع امتیازی تیم‌های صعود کننده در سال‌های گذشته و میانگین امتیازی آن‌ها نگاهی بیاندازیم تا بدانیم مس برای صعود چه میزان امتیاز لازم دارد.

فصل 94-95؛ از لیگ 20 تیمی سه تیم به لیگ برتر صعود می‌کردند که در پایان تیم‌های پیکان، ماشین سازی و نفت آبادان لیگ برتری شدند. پیکان با 70 امتیاز و میانگین 1.84 امتیاز از هر بازی به عنوان اولین تیم راهی لیگ برتر شد. ماشین سازی با 63 امتیاز و میانگین 1.65 امتیاز از هر بازی دومین تیم صعود کننده لقب گرفت و نفت آبادان نیز روز پایانی در جدال حیاتی با فجر توانست 62 امتیازی شود و با میانگین 1.63 امتیاز از هر بازی در آخرین ثانیه‌ها در راه صعود از شیرازی‌ها سبقت بگیرد.

فصل 95-96؛ لیگ یک 18 تیمی شد و سهمیه صعود به 2 تیم کاهش یافت. تمام اعتراضات نیز رد شد و در پایان فصل تیم‌های پارس جنوبی جم و سپیدرود رشت به لیگ برتر صعود کردند. هرچند که گل گهر هم می‌توانست همان فصل لیگ برتری شود. پارس جنوبی جم اما با 62 امتیاز و میانگین 1.88 امتیاز از هر بازی به عنوان صدرنشین به لیگ برتر صعود کرد و تیم سپیدرود نیز با 61 امتیاز و میانگین 1.79 امتیاز از هر بازی به عنوان دومین تیم گل گهر را پشت سر گذاشت و راهی لیگ برتر شد.

فصل 96-97؛ اعتراضات به افزایش سهمیه صعود فایده‌ای نداشت و باز هم شاهد صعود دو تیم بودیم. نفت مسجدسلیمان با گام‌های مطمئن و با هدایت محمود فکری توانست به عنوان اولین تیم صعود کند و نساجی شهر خسته هم به 20 سال انتظار پایان داد و به شکلی دراماتیک و فوق العاده خاص در جدال با خونه به خونه لیگ برتری شد. نفت در آن فصل 65 امتیاز کسب کرد و با میانگین 1.91 از هر بازی صعود را جشن گرفت و نساجی نیز با 64 امتیاز و میانگین 1.88 امتیاز از هر بازی راهی لیگ برتر شد. البته خونه به خونه نیز همین میانگین امتیازی را کسب کرد اما به دلیل تفاضل گل کمتر، ناکام بزرگ لیگ یک لقب گرفت.

فصل 97-98؛ فصل گذشته بود که چشم انتظاری استان هشت برای بازگشت به لیگ برتر به پایان رسید و گل گهر سیرجان که امروز در لیگ نوزدهم حضور دارد، توانست یکی از جایگاه‌های صعود را تصاحب کند. در لیگ یکی که نفت تهران و سیاه جامگان کناره گیری خود را اعلام کردند تا لیگ با برنامه‌ای عجیب و با 16 تیم دنبال شود. گل گهر در هفته‌های میانی نیم فصل دوم به شدت حرکت ضعیفی داشت و در 8 بازی پیروز نشد و دیگر مدعیان هم به سود این تیم امتیاز از دست دادند تا در نهایت تیم وینکو بگوویچ با 58 امتیاز و میانگین 1.93 امتیاز از هر بازی به لیگ برتر صعود کند. شاهین بوشهر نیز دومین تیمی بود که با 54 امتیاز و میانگین 1.88 امتیاز از هر بازی دومین تیم لیگ برتری در فصل گذشته بود.

و اما فصل 98-99؛ هنوز ادامه دارد و مس رفسنجان به عنوان جدی‌ترین مدعی می‌تواند تمام آمار سال‌های گذشته را مرور کند و حد و حدود امتیاز صعود را برای خود مشخص کند. این تیم هم اکنون 46 امتیاز دارد و اگر بتواند جمع امتیازاتش را به 64 یا 65 هم برساند، به احتمال زیاد یکی از تیم‌های صعود کننده خواهد بود. البته میانگین 2 امتیاز از هر بازی که اکنون مسی‌ها ثبت کرده‌اند، با جمع 65 امتیاز، به 1.9 امتیاز از هر بازی کاهش پیدا می‌کند اما با توجه به آمار فصل‌های گذشته، تضمین کننده صعود است.

اما نکته‌ قابل توجه این است که میانگین امتیاز از هر بازی برای تیم‌های صعود کننده هر فصل افزایش یافته و مس روی نمودار صعودی و اصولی حرکت می‌کند که باید همین میانگین 2 امتیاز از هر بازی را حفظ کند؛ در صورت کسب میانگین 2 امتیاز از هر بازی، مسی‌ها 68 امتیازی می‌شوند و با کمترین خطا به لیگ برتر صعود خواهند کرد اما 65 امتیاز هم به نظر می‌رسد مس را روی قله صعود قرار می‌دهد.

نظرات

نظر دهید