مربی مس کرمان: در شرایط عادی مس در لیگ می‌ماند

گام آخر را محکم برمی‌داریم؛

مربی مس کرمان: در شرایط عادی مس در لیگ می‌ماند

مربی مس کرمان در فاصله دو روز تا دیدار حساس و حیاتی مقابل سپاهان پیرامون مسائل مختلفی صحبت کرد.

به گزارش کرمان ساکر و به نقل از ورزش سه؛ مس کرمان در شرایطی باید در هفته پایانی برای بقا در لیگ برتر بجنگد که تا چند هفته قبل با اختلاف هشت امتیازی با صنعت نفت تا حدودی خیال خود را راحت کرده بود اما عدم نتیجه‌گیری در چند هفته متوالی باعث شد تا سرنوشت این تیم به هفته آخر و دیدار حساس با سپاهان کشیده شود؛ آن هم در شرایطی که سپاهان برای حفظ شانس خود برای قهرمانی نیاز به پیروزی خواهد داشت.

آرتا منهاجی، مربی باتجربه مس کرمان، در فاصله دو روز تا دیدار سرنوشت‌ساز این تیم در هفته سی‌ام لیگ برتر در گفت‌وگویی با خبرنگار ما درباره دلایل عدم نتیجه‌گیری مس در هفته‌های اخیر و همچنین تقابل با سپاهان صحبت کرد و در واکنش به تاثیر این تیم روی تعیین قهرمان لیگ گفت هیچ تیمی سرنوشت خودش را به دیگری واگذار نخواهد کرد.

گفت‌وگو با مربی مس کرمان را در ادامه می‌خوانیم:

* رقابت در قعر جدول هم پرهیجان است
منهاجی در ابتدا درباره شرایط حساس مس در هفته پایانی گفت: همه چیز به روز پایانی رسیده و کلیت لیگ چه در بالا و چه در پایین جدول، در انتظار نتایج هفته آخر هستند. ما در چند بازی نتیجه بدی گرفتیم که البته در یکی، دو مسابقه، بد نبودیم اما نتایج دلخواه نبود. یک بازی مشکل هم در انزلی داشتیم که ملوان با توجه به شکست سنگین هفته قبل، بسیار پرانگیزه ظاهر شده بود و در حضو هواداران خوب این تیم، یک مساوی گرفتیم تا کار ما و نفت آبادان به خانه آخر برسد. همینجا لازم است بگویم این رقابت همانقدر که در بالای جدول قابل احترام است، در پایین جدول هم بین ما دو تیم قشنگ و پرهیجان است. نفت آبادان یک تیم ریشه‌دار است و عبدالله ویسی هم دوست عزیز من است و تیم خوبی هم ساخته اما فرزاد حسین‌خانی هم در طرف مقابل با جوان‌ها و مشکلاتی که داشت، بسیار شایسته است و حالا در روز پایانی هر دو تیم بازی سخت خواهند داشت.

* چه کسی می‌گوید سپاهان کار آسانی دارد؟
او سپس در خصوص تقابل با سپاهان بیان کرد: سپاهان در این فصل هم با گروه جدید خود مثل سال‌های قبل عالی ظاهر شد و قطعا می‌خواهند گام آخر را محکم بردارند و همانطور که آقای مورایس اشاره کرده، آنها هم می‌دانند کار ساده‌ای در پیش نخواهد بود. ما هم تمهیداتی در پیش گرفتیم و خوشبختانه مصدومانی که در‌ چند بازی اخیر داشتیم هم برگشته‌اند و منتظر هستیم تا ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد. کاری هم به بازی‌های دیگر نداریم و به دنبال این هستیم که خودمان قدم آخر را محکم برداریم و همه چیز را خودمان تعیین کنیم. کادر، باشگاه و بازیکنان سپاهان مهره‌های زبده‌ای هستند اما چه کسی می‌تواند بگوید کار برای این تیم آسان است؟ همانقدر که کار برای ما سخت است، برای تیم‌های دیگری هم که کارشان به هفته آخر رسیده، سخت خواهد بود.

* گام آخر را محکم برمی‌داریم 
مربی مس درباره رقابت با صنعت نفت برای بقا گفت: فارغ از هر اتفاقی که رخ می‌دهد و صحبت‌های پینگ پنگی که بین ما اتفاق می‌افتد، ما دوستی‌های خودمان را داریم و این داستان هم ادامه خواهد داشت. نفت آبادان در هفته‌های اخیر نشان داد اگر زودتر از این‌ها تصمیمات بهتری گرفته می‌شد، کارشان به هفته آخر نمی‌کشید. در هر صورت با هر اتفاق و نتیجه‌ای، رقابت به پایان می‌رسد اما احترام باقی خواهد ماند. امیدوارم در‌ نهایت هر تیمی که شایسته‌تر است، در لیگ بماند؛ هر چند من با توجه به شرایطی که مس در این فصل پشت سر گذاشت، تیم خودمان را شایسته بقا می‌دانم و حال و هوای تیم‌مان هم نشان می‌دهد می‌توانیم گام آخر را محکم برداریم.

* در گذشته شاهد پروژه جغرافیای ورزش بوده‌ایم
منهاجی درباره ادعای باشگاه مس درباره تمایل به بقای نفت در لیگ برتر گفت: الان نمی‌خواهیم وارد این قصه‌ها شویم اما در سوابق ورزش ما، چنین چیزهایی وجود داشته است؛ از جمله طرح جغرافیای ورزش و ... . در حال حاضر به این مسائل فکر نمی‌کنیم و به رقابت ورزشی فکر می‌کنیم. همانطور که قبلا هم گفته‌ام دوست داریم همه چیز مسیر طبیعی خودش را طی کند تا فکر هیچکس به جای دیگری مشغول نشود.

* ما هم در مقطعی حال خوبی نداشتیم
وی در خصوص دلایل ناکامی مس در هفته‌های اخیر توضیح داد: این موضوع تفاسیر زیادی دارد و ما هم خیلی به این مسئله فکر کردیم. یک دلیل آشکار این است که ما در ریتم خوبی بودیم که به تعطیلات خوردیم و این موضوع خیلی تاثیرگذار بود. همچنین برخی از مسائل هم به اتفاقات درونی تیم ما و تغییر و تحولات برمی‌گردد، ضمن اینکه به قول معروف کمی کوک ما هم در رفت و از ریتم خارج شدیم. البته بعد از آغاز کار مدیریت جدید، ما شاهد این هستیم که حداکثر تلاش خودشان را می‌کنند تا همه چیز مهیا باشد و تیم به آرامش خوب خودش بازگردد. بسیاری درباره از دست رفتن این هشت امتیاز سوال کردند و من فکر می‌کنم یک تجربه بزرگی پشت این اتفاق برای ما باشد. هر چند که مسائل فنی تاثیرگذار است اما همه چیز هم نیست. تیم فوتبال مانند یک موجود زنده است؛ امروز سالم هستی و فردا یک ویروس کوچک حال تو را بد می‌کند. ما هم یک دوره‌ای حال خوبی نداشتیم.

* اگر سکوت می‌کردیم، متهم می‌شدیم
منهاجی در واکنش به این سوال که مس کرمان با توجه بیش از حد به مسائل داوری تمرکز خود را از دست داد، عنوان کرد: دو دیدگاه وجود دارد؛ برخی موافق شما هستند اما تعدادی از دوستان هم می‌گویند چرا بیشتر و یا زودتر از این اقدام نکردید. من دوست ندارم این بحث را باز کنم اما منصفانه‌ و به دور از برخی از کارشناسی‌های عجیب، تعداد پنالتی‌های تاثیرگذاری را که برای ما گرفته نشد و برای حریفان گرفته شد، بررسی کنید. ببینید در‌ چند هفته اخیر در مجموع چند پنالتی گرفته شد اما چرا برای ما در صحنه‌های واضح‌تر پنالتی گرفته نشد؟ این اتفاقات ما را آزار می‌دهد و از طرفی ما هم دچار دوگانگی می‌شویم. اگر ساکت باشیم، کسی توجه نمی‌کند و شاید در آینده متهم شویم که چرا اقدام جدی‌تری نداشتیم. هر چند ما این‌همه فریاد زدیم و باز هم به جایی نرسید... اگر هم بخواهیم صحبت کنیم، این اتفاقی که شما می‌گویید رخ می‌دهد و شاید تا حدی هم درست باشد.

 *نه تنها توجه نکردند، بلکه دهان کجی هم کردند
وی افزود: خواه ناخواه قسمتی از تمرکز ما به سمت مسائل داوری رفت اما بپذیرید لیگ امسال شدیدا تحت تاثیر مسائل داوری بود و باید فکری جدی به حال این مسئله کرد. درست است که اشتباه داوری جزئی از بازی است اما در برخی مسابقات این فصل، اشتباهات داوری تعیین‌کننده بازی‌ها شد و از حالت نرمال خود فراتر رفت. چند اشتباه داوری و چطور اشتباهاتی قابل پذیرش است؟ نکته عجیب اینکه ما دیدیم وقتی داوری اشتباه تعیین‌کننده‌ و بزرگی مرتکب می‌شود، فدراسیون به او پاداش می‌دهد و هفته آینده یک بازی بزرگ برای او می‌گذارد. این‌ها دردناک است و حس خیلی بدی به ما داد و با این تصمیمات به ما می‌گفتند نه تنها توجه نمی‌کنیم، بلکه دهان کجی هم می‌کنیم.

* هم مسائل فنی دخیل بودند و هم مسائل غیرفنی
مربی مس در پاسخ به اینکه مسائل فنی چقدر روی نتایج مس تاثیرگذار بوده‌اند، گفت: قطعا تاثیر زیادی داشته و من شخصا کاملا کمبودهای فنی تیم‌مان را می‌پذیرم و قطعا به دنبال این هستیم که در آینده نقص‌ها را برطرف کرده و پیشرفت کنیم. اما پتانسیل تیم ما در حالت نرمال مشخص است و از ابتدا هم مامویت ما این بود بود که مس کرمان در جدول بماند و فکر می‌کنم حتی تا همین لحظه هم ماموریت خود را درست پیش برده‌ است. با وجود نفرات و بودجه‌ای که مس داشت، در مسیر درستی پیش رفت و حتی در حاشیه امنیت هم قرار داشت. از ابتدا هم قرار نبود ما جزو تیم‌های مدعی باشیم یا مدعیان را ببریم و براساس هدف‌گذاری خودمان پیش می‌رفتیم تا اینکه هم از داخل دچار تلاطم شدیم و همزمان اتفاقاتی هم از بیرون رخ داد که من فکر می‌کنم نقش بیشتری داشت. ما با همین عملکرد، حاشیه امنیت ایجاد کرده بودیم؛ چه شد که از بین رفت؟ قطعا یک بخشی از آن فنی بود و مسئولیت آن را می‌پذیریم اما بقیه هم مسئولیت خودشان در مسائل غیرفنی را بپذیرند.

* می‌دانستیم با کوچک‌ترین اشتباه سقوط می‌کنیم
او در واکنش به اینکه حاشیه امنیت ایجادشده روی برخی از بازیکنان تاثیر گذاشته و آنها کار را تمام‌شده می‌دانستند، عنوان کرد: من نمی‌دانم و شاید بازیکنانی داشتیم که این حس را داشتند اما من و همکارانم به قدری تجربه داشتیم که بدانیم فوتبال به این سادگی نیست و مثل بندبازی است و با کوچک‌ترین اشتباهی سقوط می‌کنی. شاید این یک قضاوت زودهنگام از سوی برخی بازیکنان بوده اما من شاهد هستم که کادر فنی و به خصوص فرزاد حسین‌خانی، بارها متذکر شدند. شاید برای شما عجیب باشد که در آن مقطع ما روی بقا بحث نداشتم و به رتبه‌های بالاتر چشم دوخته بودیم. به هر حال همانطور که گفتم تجربه بزرگی پشت این اتفاقات است و امیدواریم با شایستگی از این ماجرا خارج شویم و این تجربه را برای همیشه برای خودمان نگه داریم.

* شانس بیشتری برای بقا داریم
منهاجی در پاسخ به اینکه چقدر به بقای مس کرمان امیدوار است، گفت: صادقانه و بدون غرور فکر می‌کنم شانس تیم ما بیشتر است و دلایل مختلفی هم برای این موضوع دارم. اگر توجه کنید حریفان ما هم کار راحتی ندارند و با مشکلات خودشان مواجه هستند و روز ساده‌ای نخواهند داشت. از طرفی تیم ما در بازی رو در رو هم دست بالا را دارد و اگر همه چیز به شکل عادی جلو برود، شانس ما بیشتر است.

* بازیکنان مس سرمایه‌های فوتبال ما خواهند بود 
او درباره مجموعه مس کرمان و شرایط کلی این تیم در لیگ بیست و دوم توضیح داد: هر باشگاهی یک هدف‌گذاری دارد و هدف دو سال اخیر ما هم مشخص بود. ما گام اول را که صعود به لیگ برتر بود، خیلی خوب و زودتر از زمان‌بندی خودمان برداشتیم و اگر امسال هم بتوانیم تیم را حفظ کنیم، ماموریت تمام و کمال انجام شده است. در مورد اینکه می‌توانستیم بهتر عمل کنیم، در مورد همه تیم‌ها صدق می‌کند و همه‌ تیم‌ها یک‌جایی و یک روزی باید بهتر عمل می‌کردند اما در مورد بازیکنان باید بگویم ما چهره‌های جوانی داشتیم که مطرح شدند و بازی کردند و تجربه به دست آوردند و تک تک آنها هم سرمایه‌های فوتبال کشور خواهند شد. خیلی از بازیکنان ما دو فصل قبل در لیگ دو بازی می‌کردند و در حال حاضر من می‌دانم که برخی از همکاران چه نظر مثبتی روی آنها دارند. به لحاظ عملکرد تیمی فکر می‌کنم این یک سال، تجربه بزرگی بود. هر چند بچه‌های باتجربه‌ای بین خودمان داشتیم اما در بحث تیمی دچار مشکلات سال اول شدیم و قطعا در آینده بهتر خواهیم شد. از لحاظ مدیریتی هم حرف‌های زیادی هست که در حوزه من نیست اما شاهد این هستم که به سرعت به دنبال رفع مشکلات هستند. تیم مدیریتی گذشته و تیم مدیریتی جدید نهایت تلاش خودشان را کرده‌اند اما تیم جدید عمل‌گرا است و این جای امیدواری دارد.

* نگرش مربی اسپانیایی روی تیم تاثیرگذار بود
منهاجی درباره مربی اسپانیایی مس کرمان گفت: ایشان از نیم فصل به ما اضافه شدند و دوستی خیلی خوبی بین ایشان و مجموعه تیم به وجود آمد و از طرفی تجربه‌ای با خودش آورد که باید قبول کنیم در ایران این تجارب را نداریم. او از سطح اول اروپا وارد لیگ ما شد و من شخصا هنوز هم در حال یادگیری هستم و خیلی با هم صحبت می‌کنیم. فکر می‌کنم فرزاد حسین‌خانی انتخاب خوبی داشت. یکی از خوبی‌های فرزاد این است که حس دانشجویی زیادی دارد و به دنبال این است که چیزهای جدید یاد بگیرد. من با وجود اینکه سعی می‌کنم خودم را به روز نگه دارم و مطالعه کنم اما متوجه شدم تجربه مستقیم فوتبال سطح بالا چیزی است که من فاقد آن بودم و سعی کردم حداکثر استفاده را از ایشان بکنم. بعد از ورود مربی اسپانیایی ما، اتفاقاتی رخ داد که در نتایج هم تاثیرگذار بود؛ در وهله اول متد تمرینی ما تغییر کرد و در فلسفه بازی ما هم تغییراتی ایجاد شد. همچنین نگرشی که ایشان همراه خودش آورد، به ما کمک کرد. شاید بتوانیم به صد هزار تمرین دسترسی داشته باشیم اما محتوا و فلسفه تمرینات چیزی است که در کتاب‌ها و اینترنت غایب است و باید آن را لمس کرده باشید. به هر حال کسی که میادین بزرگی را دیده، از من جلوتر است.

* هیچ تیمی سرنوشتش را به دست دیگری نمی‌سپارد
مربی مس کرمان در‌ پاسخ به این سوال که «با توجه به دیدار با سپاهان در هفته پایانی، چه پیش‌بینی‌ای از قهرمان این فصل رقابت‌ها دارد؟» گفت: ما در این میان ذی‌نفع هستیم و شرایط ما متفاوت است‌. هم پرسپولیس و هم سپاهان شایستگی کسب این عنوان را دارند اما قطعا خودشان سرنوشت‌شان را تعیین خواهند کرد و فکر نمی‌کنم هیچ تیمی سرنوشت خودش را به ما بسپارد و در هفته پایانی جام قهرمانی از دستش سُر بخورد. البته در فوتبال هیچ غیرممکنی وجود ندارد و ما هم در هفته پایانی شانس داریم اما می‌دانیم که سپاهان هم می‌آید تا از احتمالات باقی‌مانده نهایت استفاده را ببرد. نمی‌دانم در بازی‌های دیگر چه اتفاقی رخ می‌دهد اما همه ما که کارمان به هفته آخر رسیده، ترجیح می‌دهیم کار را با دست خودمان به پایان برسانیم.

* امیدوارم هر کس در حوزه خودش پيشرفت کند
او در پایان گفت: پیشاپیش به تمامی مجموعه فوتبال خسته نباشید می‌گویم که یک سال سخت و چالشی را پشت سر گذاشتند. بعد از به صدا درآمدن سوت پایان مسابقات، رقابت‌ها به پایان می‌رسد و همه به دنبال بهتر شدن می‌رویم و امیدوارم فصل آینده هر کسی در حوزه خودش بهتر باشد.

نظرات

نظر دهید