مورد آزار دهنده در مس؛ فقدان پاس‌های کلیدی قنبری

بعد از اینکه دفاع چپ جوان نیمکت نشین شد

مورد آزار دهنده در مس؛ فقدان پاس‌های کلیدی قنبری

ترکیب مس کرمان در هفته‌های اخیر تغییراتی پیدا کرده و مجتبی حسینی هم علاقه‌ای به تغییر دوباره در آن نشان نداده تا برخی مسائل ابهام برانگیز جلوه کند.

به گزارش کرمان ساکر، بازی‌های پایانی فصل در لیگ یک برای چند تیم حساسیت بسیار زیادی پیدا کرده است و مس کرمان نیز یکی از همین تیم‌هاست. مسی‌ها تقریبا از هفته یازدهم اوج گیری خود را آغاز کردند و تاکنون روی روند خوب و صعودی حرکت کرده‌اند تا یکی از مدعیان جدی صعود باشند. در نیم فصل اول آنچه که عامل اوج گیری مس شد، هماهنگی و سرعت خوب بازیکنان این تیم به خصوص بازیکنان کناری در ترکیب بود. سمت راست ترکیب مس محل حضور مجتبی مقتدایی است که در نقل و انتقالات ابتدای فصل جای یکی از ستاره‌های فصل گذشته یعنی محمد پورمحمد را گرفت و در طول فصل یکی از مهره‌های ثابت ترکیب مس بوده است.

مقتدایی که در ترکیب مس پر نوسان کار می‌کند، در مقطع اوج گیری مس زوج مهدی عسگری در سمت راست بود اما نقطه قوت مس را نباید در سمت راست جستجو کرد، بلکه سمت چپ مس یکی از زهردارترین زوج‌های لیگ یک بود که با همکاری امیر طاهر و مهرداد قنبری تشکیل شد. طاهر مدافع چپ فصل گذشته امیدهای مس یکی از معدود بازیکنان کرمانی بود که در ابتدای فصل از سوی مجتبی حسینی انتخاب شد و در هفته چهارم در ترکیب مس قرار گرفت و توانست یکی از مهره‌های موثر ترکیب این تیم باشد و دغدغه حسینی را نیز بابت کیفیت پایین میلاد پورمحسن برطرف کند.

در ادامه فصل، هماهنگی عالی طاهر و قنبری در سمت چپ یکی از ارکان موفقیت مس بود و عمده حملات این تیم نیز از همین جناح روی دروازه حریفان تدارک دیده می‌شد. طاهر با تکنیک خوب و رفت و برگشت‌های سریع در سمت چپ، فضای مناسبی را برای مهرداد قنبری ایجاد می‌کرد و قنبری 31 ساله می‌توانست یا طاهر را در فرصت ارسال قرار بدهد یا با پاس‌های کلیدی خود برای مهاجمان مس موقعیت سازی کند.

اما از نیم فصل به بعد بود که مصدومیت امیر طاهر باعث خروجش از ترکیب شد. در بازی مقابل قشقایی و سپس مقابل رایکا، فرهاد سالاری با تجربه در ترکیب مس قرار گرفت اما در هفته سوم باز هم طاهر به ترکیب مس بازگشت و در روزی که هیچ یک از بازیکنان مس نمایش خوبی نداشتند، طاهر هم متاثر از نمایش ضعیف تیمش روز خوبی را در بازگشت به ترکیب پشت سر نگذاشت.

از همان بازی به بعد بود که مجتبی حسینی تصمیم گرفت مهرداد قنبری را یک خط عقب تر و در سمت چپ خط دفاعی قرار بدهد تا کلید نیمکت نشینی طاهر زده شود. در واقع یکی از بهترین زوج‌های کناری لیگ یک با تصمیم سرمربی مس دیگر در سمت چپ فعالیت نکردند و قنبری که قابلیت بازی به عنوان مدافع چپ را دارد، در مس به یک مدافع چپ تبدیل شده و حسینی از وجود عسگری و صفرزاده به عنوان هافبک‌های کناری استفاده کرده که در طول بازی جای خود را به دستور سرمربی مس تغییر می‌دهند.

بعد از تعطیلی بلند مدت فوتبال ایران که بسیاری از بازیکنان را از شرایط ایده آل بدنی دور کرده است، نیروی جوانی شاید راهگشای سرمربیان برای جبران افت بدنی بازیکنان باشد. تیم مس نیز از این مسئله مستثنی نیست و در سه بازی گذشته به وضوح مشخص بوده که بازیکنان این تیم از دقیقه 70 به بعد نمی‌توانند نمایش پر تحرک خود را ارائه کنند. در بازی مقابل مس رفسنجان فشار تیم حسینی برای رسیدن به دروازه از جایی به بعد به پایین ترین حد رسید و در نهایت دو امتیاز مهم از دست رفت و در بازی روز گذشته مقابل نود ارومیه نیز همین اتفاق گریبان گیر مسی شد که از موقعیت‌هایش به خوبی استفاده نکرد تا اسیر افت توان بدنی در دقایق پایانی شود.

شاید حفظ توان بازیکنان کلیدی در چنین شرایطی اهمیت بالایی داشته باشد. مهرداد قنبری یکی از بازیکنان کلیدی و موثر ترکیب مس است که در نیم فصل اول تاثیرگذاری به مراتب بیشتری برای تیمش داشت و این به دلیل پوشش فضای پشت سر او توسط امیر طاهر جوان بود که باعث می‌شد توان بدنی قنبری تا دقایق پایانی حفظ شود و گاهی گره گشای کار مس باشد اما قنبری روز گذشته در یک صحنه که بازی در فاصله نزدیک او در جریان بود، توان بلند شدن از زمین نداشت و مشخص بود انرژی او تخلیه شده است و بدین ترتیب مس هم نتوانست از وجودش در دقایق پایانی استفاده کند.

قنبری هرچند در بازی گذشته مقابل بادران روی ارسال کرنر به نام خود پاس گل ثبت کرد اما رفت و برگشت‌های پر شمار در سمت چپ خط دفاعی مطمئنا توان زیادی از او می‌گیرد و در دقایق پایانی او نمی‌تواند در حملات حضور پر رنگی داشته باشد. قنبری در نیم فصل اول بارها با پاس‌های کلیدی و همچنین با استفاده از تکنیک خود به حملات مس کمک کرد و سرعت خوبی در سمت چپ ترکیب مس با همکاری او و امیر طاهر شکل گرفته بود اما در بازی‌های اخیر او مجبور بوده با عسگری همکاری کند و رفت و برگشت‌های منجر به خستگی به عنوان مدافع چپ داشته باشد تا یکی از نقص‌های ترکیب مس هم مشهود باشد. ایرادی که از سوی کارشناسان فوتبال کرمان هم به ترکیب مجتبی حسینی وارد شده و آن‌ها فقدان بازیسازی و عدم ارسال پاس‌های کلیدی پشت محوطه جریمه حریفان را ضعف مس در هفته‌های حساس لیگ یک می‌دانند. ضعفی که البته بعد از نیمکت نشینی امیر طاهر پدیدار شد و حسینی در سمت چپ به رفت و برگشت‌های سریع طاهر که منجر به افزایش عملکرد قنبری می‌شود، اعتماد ندارد.

نظرات

نظر دهید