نادیده گرفتن بانوان یک واقعیت در ورزش است

سرمربی بانوان فولاد از موفقیت بزرگ می‌گوید

نادیده گرفتن بانوان یک واقعیت در ورزش است

سرمربی تیم والیبال بانوان فولاد سیرجان در مورد صعود عالی که در تاریخ ورزش بانوان استان کرمان ثبت شد، توضیح داده است.

به گزارش کرمان ساکر، تاریخ‌سازی و دیگر هیچ. آسیه پام و شاگردانش موفق شدند در اولین سال حضور در رقابت‌های لیگ دسته اول والیبال کشور به خوبی از پس عملیات محول شده به خود بر بیایند و بدون شکست جام قهرمانی را برای استان کرمان به ارمغان بیاورند. پام که خود رفسنجانی‌ست با استفاده از نیروی حداکثری بانوان بومی پا به این رقابت‌ها گذاشت و با کسب نتایج فوق‌العاده موفق به کسب سهمیه لیگ برتر شد. در ادامه گفتگوی اختصاصی خبرنگار ما با آسیه پام سرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان را می‌خوانید.

خانم پام صعودتان را به لیگ برتر والیبال کشور رو تبریک عرض می کنیم لطفا از نحوه برگزاری بازی ها، محل بازی‌ها و نتایج درخشانی که کسب شد صحبت کنید.

مسابقات در سه گروه ۵ تیمِ برگزار شد. ما در گروه الف این مسابقات قرار داشتیم و با تیم‌های تختی قائمشهر، ذوب آلومینیوم اصفهان، مدرن خراسان و پیشوا ورامین همگروه بودیم. دور رفت به میزبانی قائمشهر و دور برگشت به میزبانی پیشوا ورامین برگزار شد که واقعا میزبانی‌ها بسیار عالی بود. خوشبختانه ما توانستیم در دور رفت و برگشت تمامی تیم‌ها را شکست بدهیم و به عنوان سر گروهِ به دور نهایی مسابقات راه پیدا کنیم. در دور نهایی که به میزبانی اصفهان برگزار شد ما با تیم‌های مدرن خراسان، سیاه جامگان مشهد، ذوب آلومینیوم اصفهان، سروقامتان بابل و ماهشهر مسابقه دادیم و توانستیم تمامی تیم‌ها را با شایستگی تمام شکست بدهیم و قهرمان این دور از مسابقات باشیم. سطح بازی‌ها بسیار بالا بود و تیم‌های بسیار خوبی حضور داشتند. اما بچه هایمان فوق‌العاده ظاهر شدند.

شما به نوعی تاریخ‌سازی کردید و این صعود برای اولین مرتبه در استان اتفاق افتاد‌. از حس و حال و همچنین دلایل این صعود بگید؟

میتوانم بگویم که واقعا خوشحال هستم نه تنها من، تمام مجموعه تیم خوشحال هستیم. این اتفاق بزرگی بود در تاریخ والیبال استان و اینکه توانستیم ثابت کنیم که بانوان والیبالیست استان کرمان پتانسیل بسیار بالایی برای حضور در میادین ورزشی دارند. در قهرمانی و صعود به لیگ برتر دلایل و عوامل بسیار زیادی دخیل هستند و موفقیت اتفاقی نیست ولی حضور و انتخاب بازیکنان خوب و مستعد در یک تیم، همدلی بازیکنان و کادر فنی، حمایت مدیران فولاد سیرجان ایرانیان، رئیس هیات والیبال شهرستان سیرجان، وجود امکانات خیلی خوب برای تمرینات و اینکه ما هر روز تمرین داشتیم و واقعا تمرینات خوبی را انجام دادیم تا روز به روز هماهنگ تر و بهتر شویم. خوشحالم که این اتفاق بزرگ رخ داد و ما توانستیم جواب اعتماد مدیران فولادسیرجان ایرانیان و هیات والیبال استان و سیرجان را به بهترین نحو بدهیم.

در حالی‌که استعدادهای خوبی در بسیاری از رشته‌ها در استان داریم اما به سرمایه‌های بومی اعتماد نمی‌شود و شاهد حضور شمار زیادی ورزشکار غیر بومی همه ساله هستیم. نظرتان در این مورد چیست؟

ببینید واقعیتی که در  ورزش حرفه‌ای وجود دارد، این است که باید از بازیکنان خوب و با تجربه و سرشناس استفاده کنید. ما بازیکنان بسیار خوبی در سراسر استان داریم که شاید بسیاری از آن‌ها دیگر الان بازی هم نمیکنند و به نوعی خانه‌نشین شده‌اند. دلیلش هم مشخص است،  اینکه تیمی وجود نداشته است که از این بازیکنان استفاده کند و بازیکنانی در استان داریم که سالها بازیکنان تیم‌های ملی بوده‌اند. نکته‌ای که مهم است حضور بازیکنان غیر بومی و باتجربه به روند موفقیت یک تیم کمک میکند و باعث می‌شود که بازیکنان بومی ما تجربیات ارزشمندی را بدست بیاورند. ورود بازیکنان غیربومی امری طبیعی‌ست اما باید کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به بومی‌ها داشنه باشند‌.

حمایت شرکت فولاد از شما چه میزان بوده و این حمایت در لیگ برتر ادامه دار خواهد بود؟

حمایت شرکت فولاد سیرجان ایرانیان بسیار عالی بود. واقعا ازشون سپاسگزارم مخصوصا جناب آقای فیض‌بخشیان مدیر تولید فولاد سیرجان ایرانیان که به تمامی تعهداتشون عمل کردند و به خوبی با مدیریت عالی تیم را حمایت کردند. در جلسه‌ای که با مدیران محترم داشتیم از جمله جناب آقای پورمند و آقای ابراهیمی قرار شد این حمایت برای حضور در لیگ برتر در فصل آینده ادامه داشته باشد‌.

از محدودیت‌ها و سختی‌های ورزش بانوان بگید. آیا دید حرفه‌ای به ورزش زنان وجود دارد و رسانه ها به اندازه کافی ورزش زنان را پوشش می‌دهند و به تصویر می‌کشند؟

از محدودیت‌ها و سختی‌ها حرف زیاد است. واقعیت این است که واقعا ورزش بانوان نادیده گرفته شده‌ است و اینکه دید حرفه‌ای به آن وجود ندارد. همیشه حضور یک تیم بانوان مقطعی بوده و هیچ چیز در ورزش بانوان تداوم ندارد. خیلی از بانوان ورزشکار ما به خاطر اون عشق و علاقه‌ای که دارند به کارشان ادامه میدهند. واقعا پوشش رسانه‌ای برای ورزش بانوان ضعیف هست و رسانه‌های تخصصی مثل شما نیاز به حمایت زیاد دارند. هیچ پوشش خبری صورت نمی گیرد حتی برای همین مسابقات، فدراسیون یک عکس هم از تیم‌ها در سایت قرار نداد. متاسفانه پوشش خبری ضعیف بود.

باتوجه به حضور در لیگ برتر و در صورت هدایت این تیم در این رقابت‌ها، برای پایه ها چه برنامه ای خواهید داشت؟ آیا نگاهی ویژه به پرورش بازیکن و افتتاح آکادمی دارید؟

لیگ برتر شرایط خاص خودش را دارد و واقعا با لیگ دسته یک بسیار متفاوت است. لیگ برتر ابزار قوی میخواهد و شرایط باید بسیار مهیا باشد چون بهترین‌های ایران در این لیگ حضور دارند. بنابراین باید با برنامه‌ریزی دقیق شروع کرد و ادامه داد. در مورد پایه‌ها باید بگویم آکادمی‌های زیادی وجود دارند که در پایه کار میکنند. از آن‌ها میخواهیم بازیکنان با استعدادشان را معرفی کنند تا بتوانیم با آن‌ها کار کنیم و برای پیشرفت و رسیدن به سطح بالا به آنها کمک کنیم. افتتاح آکادمی شرایط و امکانات بسیار خاصی نیاز دارد که بنده این شرایط را ندارم ولی با آکادمی‌های آموزش و پرورش برای رشد و پرورش بازیکنان همکاری خوبی دارم.

صحبت پایانی؟

در آخر تشکر میکنم از شما به خاطر اینکه وقت گذاشتید و این موفقیت را اطلاع‌رسانی می‌کنید. همچنین می‌خواهم از حمایت مدیران شرکت فولاد سیرجان ایرانیان و مسئولین والیبال استان نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم و بدون شک این موفقیت بدون حمایت آن‌ها ممکن نبود.

نظرات

نظر دهید