قانونی که رده‌های پایه فوتبال را به هم ریخت

محمدی: این موقعیت را فرصت بدانید نه تهدید

قانونی که رده‌های پایه فوتبال را به هم ریخت

اکبر محمدی رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال می گوید که قوانین جدید در رده های سنی پایه برای پیشرفت فوتبال ایران وضع شده است.

به گزارش کرمان ساکر؛ بر اساس مصوبه کمیته فنی کنفدراسیون فوتبال آسیا در دسامبر سال ۲۰۱۹ در ژاپن  و همچنین ابلاغیه کمیته فنی فدراسیون فوتبال از سوی مرتضی محصص مقرر شده تا شرایط سنی مسابقات رده‌های پایه منطبق با استانداردهای فیفا و AFC تنظیم شود؛ بر این اساس اگر رده سنی تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان زیر ۱۶ و ۱۹ سال تعریف می‌شد، از این دوره رده زیر ۱۷ و ۲۰ سال تعریف می‌شود و طبق الگوی جدید اجرایی خواهد شد و این یعنی بازیکنان رده های سنی پایین تر خیلی زودتر باید به چرخه فوتبال بزرگسالان اضافه شوند که این موضوع نگرانی هایی برای بازیکنان و مربیان این رده‌های سنی ایجاد کرده است.


البته برای تعیین رده‌های سنی به جز الزامات ای‌اف‌سی، کارشناسان کمیته جوانان فدراسیون ها و سازمان های لیگ هم دخالت دارند و به همین دلیل هم هست که در روزهای گذشته مسئولان مرتبط این رده های سنی، با واکنش‌های زیادی مواجه شده اند.


اکبر محمدی رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال که به دلیل این تغییر، طی روزهای اخیر پیام های زیادی دریافت کرده، در این خصوص توضیحاتی را ارائه داده است که در ادامه می خوانید:


می دانم بازیکنان متولد سال 1379 دغدغه دارند


می دانم که این روزها مربیان و بازیکنان و خیلی ها علاوه بر ویروس کرونا، دغدغه تعیین رده های سنی را دارند. به خصوص بازیکنان متولد سال 1379 که نمی توانند در دو ماه آخر رده سنی قرار بگیرند و در رده امیدها بازی کنند.


می گویند ممکن است آینده فوتبال 79 یی ها نابود شود


هم پیام های مثبت و هم پیام های منفی زیادی در این روزها برای من ارسال شده است. خیلی ها تشکر کرده اند از نگاه آینده نگرانه ای که فدراسیون فوتبال داشته است و خیلی ها نگران شده اند که بازیکنان رده سنی 1379 با توجه به اینکه فقط یک سال در رده جوانان بازی کرده اند، ممکن است آینده فوتبالشان با مخاطره مواجه شود. همینجا قول می دهم که حتما این موضوع را در کنفدراسیون به عنوان نماینده کمیته جوانان فدراسیون فوتبال پیگیری می کنم.


پیشنهاداتی برای این رده سنی داریم


البته چند پیشنهاد هم کارشناسان کمیته جوانان که البته برگرفته از نظرات همه مربیان و کارشناسان است، در حال آماده کردن است. یکی از این پیشنهادات،   برگزاری یک لیگ مجزا برای این رده سنی است. یکی اضافه کردن تعدادی سهمیه در این رده سنی در تیم های بزرگسال است. برای اینکه در نهایت این بازیکنان بتوانند در این رده سنی یک سال دیگر در قالب مسابقات امیدها بازی کنند.


این موقعیت را فرصت بدانید نه تهدید


من هم به عنوان کارشناس فوتبال دغدغه توسعه فوتبال را دارم. برای اینکه شما بتوانید توانایی خود را به بهترین شکل اجرا کنید، از این موقعیت به عنوان یک فرصت استفاده کنید، نه تهدید. بیشتر و بهتر تمرین کنید تا به رده های سنی بالاتر برسید. براساس تعریف جدید سواد یعنی قدرت انطباق پذیری و هماهنگی با تغییرات. امیدوارم با کمک هم این مسئله را برای بهبود فوتبال تمام کنیم.

پیش تر ابراهیم شکوری سرپرست سمت دبیرکل فدراسیون فوتبال با توجه به نگرانی هایی که وجود دارد، گفته بود که برای رعایت عدالت و انصاف، این موضوع بار دیگر در کمیته جوانان و کمیته فنی و توسعه فوتبال مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت اتخاذ تصمیمات جدید به اطلاع همگان خواهد رسید.

نظرات

نظر دهید