داستان شهرداری سیرجان؛ حرفه‌ای‌های جنوب

به بهانه 12 ساله شدن حضور جهان‌نجاتیِ معمار

داستان شهرداری سیرجان؛ حرفه‌ای‌های جنوب

نهالی که مریم جهان‌نجاتی در سال 86 با فریکو ساخته است، حالا بعد از گذشت بیش از 12 سال به ثمر نشسته و به یکی از قطب‌های فوتبال زنان ایران مبدل گشته است. تیمی قابل احترام و حرفه‌ای که باید به آینده‌اش کاملا امیدوار بود.

به گزارش کرمان ساکر؛ شما برای اینکه در لیگ برتر فوتبال بانوان کشور به مقام قهرمانی دست پیدا کنید، خیلی خوب بودن کافی نیست! شما باید عالی باشید زیرا هر چقدرم خوب باشید و در نهایت نتوانید از سد شهرداری بم بگذرید یعنی خداحافظی با قهرمانی. با گذشت ۱۱ دوره از رقابت‌های لیگ کوثر بانوان ایران، تیم‌های زیادی آمدند و رفتند و در حال حاضر هیچ نامی از آن‌ها نیست و نکته جالب آنکه برخی از این تیم‌ها به مقام قهرمانی نیز دست یافتند و با جام به دست فراموشی سپرده شدند و تنها نامی از آنها به یادگار مانده است. از بال‌گستر مازندران که اولین جام تاریخ فوتبال بانوان، که به صورت متمرکز تحت عنوان لیگ یک برگزار شد را بالای سر برد تا  شن‌سای اراک و آینده‌سازان میهن که به ترتیب قهرمان سومین و نهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر شدند.

با گذشت ادوار مختلف لیگ فوتبال بانوان، کار برای نمایندگان استان کرمان به گونه‌ای دیگر رقم خورد. وقتی ۷ قهرمانی از ۱۱ دوره جام کوثر متعلق به استان ۸ باشد، یعنی حساب ویژه‌ای روی این استان باز می‌شود و خواه ناخواه باید این استان را قطب فوتبال بانوان ایران بنامیم. طبیعی‌ست که تیم شهرداری بم به واسطه کسب ۶ قهرمانی به عنوان برند اصلی این استان تلقی شود اما نباید صرف قهرمانی را به عنوان شاخصه اصلی ارزیابی یک باشگاه در نظر گرفت. بازیکن‌سازی و توجه به فوتبال پایه، معرفی پدیده، ایجاد شور و نشاط اجتماعی و ... فاکتورهایی هستند که بدون شک یک باشگاه را از دیگر باشگاه‌ها متمایز می‌کند و آن را به سمت حرفه‌ای شدن سوق می‌دهد. شاید در تمامی این سال‌ها به واسطه قهرمانی‌های متعدد شهرداری بم تمامی نگاه‌ها روی این تیم معطوف شده باشد اما کم لطفی‌ست از خدمات ارزنده باشگاه کنونی شهرداری سیرجان با معمار آن، مریم جهان‌نجاتی، که از سال ۸۶ به عنوان ارتش تک نفره در خط مقدم آن حضور دارد، به سادگی عبور کنیم. حضوری 12 ساله که با فراز و نشیب ها و همچنین تلخی و شیرینی های زیادی همراه بوده است. بدون شک شهرداری سیرجان آینده روشنی خواهد داشت که این باشگاه را از دیگر تیم‌ها متمایز می‌کند. در ادامه به تاریخچه و عوامل موفقیت محتمل این باشگاه خواهیم پرداخت.

از فریکو تا شهرداری؛ جهان‌نجاتی معمار فوتبال بانوان سیرجان

تب فوتبال بانوان در سیرجان از سال ۸۶ با مریم‌ جهان‌نجاتی که در آن زمان سن کمی داشت به راه افتاد. فریکو در ابتدا حامی فوتبال بانوان این شهرستان بود و تا سال ۹۳ این حمایت ادامه پیدا کرد. سیرجانی‌ها در سال ۸۶ و در اولین سال حضورشان، قهرمان لیگ دسته دوم شدند تا در همان ابتدای راه خود را به عنوان یک مدعی و تیمی قابل احترام معرفی کنند. فریکد در سال ۸۹ جام قرمانی‌ رقابت‌های لیگ یک را بالای سر بردند تا سرانجام به هدف خود که صعود به لیگ برتر بود، برسند و در سال ۹۰ برای اولین مرتبه حضور در این لیگ را تجربه کنند. ناگفته نماند که تیم شهرداری بم پیش از سیرجانی‌ها و به واسطه خرید امتیاز راهی لیگ برتر شده بود.سال ۹۰ آغاز ماجراجویی نماینده سیرجان در رقابت‌های لیگ برتر بود که در نهایت با کسب عنوان سومی برای آن‌ها به پایان رسید. همین سال به آغاز حکومت دیگر تیم هم استانی آن‌ها نیز شهره است که شهرداری بم توانست طی سال‌های ۹۰ تا ۹۳ به عنوان قهرمانی برسد.

ورود شهرداری؛ تدوین برنامه ۵ ساله

در سال ۹۳ هلدینگ فریکو که از حمایت تیم بانوان سیرجان دلسرد شده بود، کنار کشید تا شهرداری به تیم‌داری رغبت نشان دهد و این تیم را تحت حمایت خود در آورد. در اولین سال تیم‌داری شهرداری، آن‌ها به مقام سوم رسیدند. برنامه‌ریزی ۵ ساله برای این باشگاه یکی از بزرگترین اتفاقات فوتبال بانوان در سیرجان بود که در همین سال تدوین شد و مقرر گردید این تیم طبق برنامه و پس از گذشت ۵ سال به مقام قهرمانی لیگ فوتبال بانوان دست پیدا کند و همچنین نگاه ویژه‌ به رده‌های سنی و سرمایه‌های بومی نیز در دستور کار قرار گرفت.

شگفتی؛ پایان حکمرانی بمی‌ها

باشگاه شهرداری که برای خود چشم‌اندازی ۵ ساله برای قرار گرفتن بر بام فوتبال بانوان ایران را در نظر گرفت، خیلی زودتر از آنچه فکرش را می‌کرد، به خواسته خود چنگ انداخت و موفق شد در سال ۹۴ قهرمان ایران شود و در آن سال به حکمرانی ۴ ساله تیم هم استانی خود پایان دهد و جام لیگ هفتم کوثر را با شایستگی تمام بالای سر ببرد. این قهرمانی، نویدبخش ظهور تیم قدرتمند دیگری از استان کرمان در سطح یک فوتبال زنان ایران شد.

مدیرعامل ورزشی؛ برگ برنده شهرداری

در اردیبهشت‌ماه ۹۳ بود که مهدی جهانشاهی که سابقه عضویت در هیات رئیسه انجمن ورزشی‌نویسان استان کرمان و همچنین حضور در هیات مدیره کانون مربیان فوتبال استان را در کارنامه داشت طی حکمی از سوی شهردار سیرجان به عنوان سکان‌دار این باشگاه معرفی و منصوب شد. جهانشاهی با تجربه که خود یک فرد ورزشی محسوب می‌شد، بدون تردید برگ برنده بانوان سیرجانی در همه این سال‌ها بوده است و در دوره‌ای که همه باشگاه‌ها با مشکلات حضور مدیران غیر ورزشی و ناکارآمد دست و پنجه نرم می‌کنند، شهرداری سیرجان این دغدغه را نداشته است و با حضور وی در مسیر پیشرفت گام نهاده است. در این بحبوحه از سیاست قابل تحسین مدیران شهرداری این شهرستان نیز نباید به سادگی عبور کرد که تا این لحظه دست به تغییر نزده‌اند تا اعتقاد خود به ثبات مدیریت را نشان دهند.

افتتاح آکادمی؛ تضمین آینده

باشگاه شهرداری سیرجان در یکی دو سال اخیر طی توافقی که با باشگاه گل‌گهر به عنوان یکی از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ سرمایه‌گذار در ورزش سیرجان، به امضا رسانده، اقدام به راه‌اندازی آکادمی فوتبال بانوان ۶ تا ۱۰ سال زیر نظر مریم جهان‌نجاتی کرده است. طی این توافق بازیکنان مستعد از ۶ تا ۱۰ سال در آکادمی گل‌گهر شناسایی شده و پس از ورود به سن ۱۱ سال، راهی تیم‌های پایه باشگاه شهرداری خواهند شد. اقدامی تحسین‌برانگیز که برای اولین بار در جنوبشرق ایران استارت خورده است و به نوعی تضمین کننده آینده این باشگاه در سالیان آتی خواهد بود.

نگاه ویژه به رده‌های سنی؛ معرفی ۱۳ بازیکن به تیم‌های مختلف ملی

اگر چه شهرداری‌چی های سیرجان پس از قهرمانی در سال ۹۴ دیگر به این مهم دست پیدا نکردند، اما کسب عناوین سومی سال ۹۶ و دومی سال ۹۷ برای باشگاهی که علاوه بر تیم بزرگسالان به پایه ها هم نگاه ویژه‌ای دارد، دست کمی از موفقیت نداشت. معرفی ۱۳ بازیکن سیرجانی به تیم‌های مختلف رده‌های سنی و بزرگسال تیم ملی فوتبال کشورمان یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شود که در آستانه ۵ سالگی برنامه‌ریزی این باشگاه، در سال 97 به وقوع پیوست. بازیکنانی نظیر هستی فروزنده، زهره عرفانی، فاطمه ستوده، مریم سروری که علاوه بر حضور در ‌پایه‌های تیم ملی، نقش پررنگی در تیم بزرگسالان این باشگاه ایفا می‌کنند. هستی فروزنده که شاخص‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید توانسته در این فصل با اعتمادی که از سوی جهان‌نجاتی به او شده، نامی برای خود دست و پا کند و در لیگ بزرگسالان بدرخشد. فروزنده که شم گلزنی بالایی دارد، با ۱۴ سال سن، در بسیاری از بازی‌ها نقش ناجی را ایفا کرده تا ۳ امتیازهای حساسی به حساب جهان‌نجاتی و تیمش واریز شود. یکی از گلایه‌مندی های جهان‌نجاتی در چند سال اخیر عدم برگزاری لیگ‌های پایه کشور بوده است تا بتواند کشف‌های خود را در ویترین مسابقات پایه به معرض نمایش بگذارد، اما تا این لحظه جز برگزاری فستیوال‌های کشوری که تیم منتخب سیرجان به عنوان نماینده استان راهی آن می‌شود، خبری از برگزاری مسابقات پایه‌ها نبوده است تا جهان‌نجاتی لیگ بزرگسالان را عرصه‌ای برای خودنمایی این استعدادها در نظر بگیرد. میانگین سنی پایین تیم شهرداری سیرجان آن‌ها را به جوانترین تیم لیگ برتر ایران بدل کرده است. این بزرگترین سرمایه آنها برای آینده است.

رکورد داران حضور تماشاگر در لیگ زنان

فرهنگ هواداری در میان تیم‌های لیگ بانوان آنطور که باید و شاید جا نیفتاده است و بسیاری از تیم‌ها حتی به اندازه انگشت‌های دست نیز هوادار ندارند اما شهرداری سیرجان در همین راستا به عنوان اولین تیم لیگ بانوان، کانون هواداران خود را راه‌اندازی کرد و به تبع آن زمینه را برای حضور حداکثری بانوان سیرجانی و حتی دانش‌آموزان علاقه‌مند به بهترین شکل ممکن فراهم کرد تا در فصل گذشته در جریان دیدار خانگی مقابل سپاهان اصفهان، آن‌ها رکورد حضور تماشاگر که پیش از آن به صورت تخمینی در اختیار ملوانان بود را بشکنند. در این دیدار چند هزار زن سیرجانی پا به ورزشگاه گذاشتند تا این باشگاه علاوه بر موفقیت در مستطیل سبز، بر روی سکوها نیز موفق نشان دهد. این، بهترین تعریف برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی با ابزار ورزش بود.

در پایان؛ موفقیت تصادفی نیست

جک دورسی می‌گوید موفقیت هیچگاه تصادفی نیست بلکه حاصل برنامه‌ریزی، اشتیاق، تمرین مداوم، تمرکز و مقاومت در برابر ناملایمات است. عواملی که باشگاه شهرداری سیرجان با کارگردانی مریم جهان‌نجاتی سرلوحه خود قرار داده است و به قدرت به سوی آن می‌تازد. موفقیت برای آن‌ها دور از دسترس نیست. گر چه پیش بینی می‌شود شهرداری سیرجان امسال با رتبه سوم به کار خود در پایان خواهد داد اما این تیم همچنان در قواره های قهرمانی خواهد بود. حداقل نماش سیرجانی ها در دیدار خارج از خانه برابر وچان رده دومی این را تایید می‌کند. آینده از آن سخت‌کوش هاست.

 

گزارش: آیت الرحمن صالحی

منتشر شده در قهرمانان، نشریه تخصصی ورزش زنان ایران  (لینک دانلود سومین شماره قهرمانان)

نظرات

نظر دهید