تست دوپینگ تعطیل؛ خودتان ضربه می‌خورید!

هزینه‌ای که قید مبارزه را زده

تست دوپینگ تعطیل؛ خودتان ضربه می‌خورید!

اگر به مصاحبه برخی مربیان دقت کنید، متوجه می‌شوید که چقدر نسبت به برخی اتفاقات فوتبال ایران آشفته هستند.

به گزارش کرمان ساکر، فوتبال ایران در هر لیگی که انتخاب کنید، وضعیت بسیار بدی دارد. وقتی فدراسیون رییس نداشته باشد، ناخودآگاه نگرانی درباره اتفاقات آینده پدیدار می‌شود. اما همه چیز مربوط به آینده نیست؛ بلکه از همین حالا و شاید قبل‌تر اتفاق افتاده و هیچ جریانی هم برای مبارزه با آن پیش قدم نمی‌شود. نظیر سرنگ‌هایی که مشخص نیست چطور ظاهر می‌شوند و به چه هدفی رسانه‌ای می‌شوند!

اما بهتر است بدانیم که اصلا قرار نیست توجهی به سرنگ‌های با وضعیت نامعلوم شود. مسئله‌ای که به آن دوپینگ می‌گویند و در حال حاضر کاملا با فوتبال ایران غریبگی می‌کند. می‌گویند دوپینگ با افزایش سن به ورزشکار آسیب‌های بعضا جبران ناپذیری وارد می‌کند اما ورزشکار شرایط فعلی‌اش را دنبال می‌کند؛ در شرایطی که کسی حواسش نیست و فرصت درخشش فراهم است و بدون گیر و دارهای قبل، می‌تواند با خیالی آسوده‌تر به دوپینگ مشغول شود!

در لیگ برتر که کلی مسئله وجود دارد؛ هنوز مشخص نیست جنگ روانی بوده یا واقعیت اما در لیگ‌های پایین‌تر، مسئله شومی به نام دوپینگ بی تردید نقش مهمی در نمایش‌های داخل زمین دارد. وقتی مبارزه جدی با آن صورت نمی‌گیرد، پس فوتبالیست با نظر مربی راحت‌تر زمینه موفقیتش را فراهم می‌کند. هزینه تست دوپینگ و ارسال نمونه‌های آزمایش به آلمان چیزی در حدود یک میلیون تومان-دست کم یک میلیون تومان- آب می‌خورد و در این شرایط اقتصادی و بحران بازار ارز، مبارزه با دوپینگ جدی نیست.

گاهی ماموران با حضور سر زده در تمرینات تیم‌ها، به بازرسی از کیف پزشکان تیم می‌پردازند و این نهایت مبارزه با دوپینگ است! هزینه گزاف برای ارسال نمونه‌های آزمایش کاملا دست نهادهای مربوطه را بسته و جدی‌ترین راهکار قطعا حضور سر زده در تمرینات نیست و خیلی تصور مبتدیانه‌ای است که اگر در جستجوی سرنگ‌های آلوده در رختکن‌ها باشیم!

مبارزه با دوپینگ عمدتا به هشدار خلاصه شده که بازیکنان در آینده متوجه تبعاتی خواهند شد اما آیا هزینه گزاف برخی تیم‌ها باید قربانی آزمایش‌های یک میلیونی شود؟! لیگ یک در هفته‌ای که گذشت، یکسری صحبت‌های مرموز از سوی سرمربی مس رفسنجان داشت. محمد ربیعی اعلام کرد تست گیری دوپینگ را ابتدا از تیمش شروع کنند تا مشخص شود او نسبت به این موضوع اطلاعاتی دارد که باعث نگرانی‌اش شده. بهتر است که دیگر مربیان هم بدون واهمه، اینچنین برای حق تیم خود اقدام کنند تا سایه شوم دوپینگ و نتایج غیرواقعی در بازی‌های فوتبال ایران سایه رخت ببندند.

نظرات

نظر دهید